Deset knih, které musíte přečíst. Nebo darovat.

Lucie Teislercz, Inspiration

George Friedman:
Příštích sto let (Argo, Dokořán)

Americký politolog George Friedman v této knize geopolitických předpovědí (a vedle nich i prognóz ekonomických, sociálních a technologických), tvrdí, že Spojené státy zůstanou dominantní globální supervelmocí i po celé 21. století. A že někdy kolem roku 2050 můžeme čekat Třetí světovou válku… Friedman se narodil v Maďarsku a jeho rodina emigrovala do USA, když mu bylo šest let. Vystudoval politologii, nějaký čas byl poradcem americké armády a posléze si založil vlivnou soukromou konzultační zpravodajskou agenturu Stratfor, přezdívanou „stínová CIA“, která poskytuje geopolitické analýzy a prognózy korporacím, vládám a finančním institucím. Kniha vyšla už v roce 2009, ale to jí dnes vlastně jen dodává na zajímavosti, protože je názorněji vidět, jak dobře či špatně se Friedmanova proroctví naplňují.

Florence Williams:
The Nature Fix: Why Nature Makes Us Happier, Healthier, and More Creative

Když se řekne, že příroda léčí, zní to jako staré, mechem obrostlé klišé. Jako tuctový reklamní slogan na nějaký horský wellness hotel. Jenže moderní vědecké výzkumy vážně dokazují, že už po 15 minutách v lese člověku klesne hladina stresového hormonu a po 45 minutách se mu dokonce zlepší kognitivní schopnosti. Že pobyt v přírodě pomáhá při léčbě posttraumatického stresu u válečných veteránů nebo ADHD u dětí a má dokonce vliv na vyléčení rakoviny. Fascinující kniha, po jejímž přečtení už neuvidíte lesy a louky stejnýma očima.

Jarmila Klímová:
Psychosomatický dotek motýla: Příběhy, úvahy, zpovědi (Progressive consulting v.o.s)

Dvacet jedna úvah o podstatě ženství a vztahů, o snech, touhách, lásce a sexu, které napsala známá česká psychosomatická lékařka a terapeutka Jarmila Klímová. Jak se píše v anotaci: psychosomatika není jen vědní obor, je to způsob myšlení, jak se díváme na svět a život kolem sebe.

Seth Stephens-Davidowitz:
Everybody Lies: Big Data, New Data, and What the Internet Can Tell Us About Who We Really Are

Ještě tak před patnácti lety jsme se svěřovali s nejniternějšími dotazy blízkým přátelům nebo někomu z rodiny. Dnes se jdeme poradit s Googlem. A ty miliardy otázek od milionů z nás se stávají součástí rozpínajícího se vesmíru, kterému se říká „big data“. Bývalý datový analytik Googlu v této knize názorně ukazuje, co ty miliardy otázek prozrazují o nás a o našem světě – třeba kolik žije v Americe gayů, zda rodiče dávají přednost chlapcům před dívkami, jestli násilné filmy opravdu ovlivňují zločinnost a nepřeberné množství dalších fascinujících souvislostí.

Pierre Franckh:
Jednoduše buďte úspěšní (Anag)

Název této knihy zní trochu obnošeně, ale ve skutečnosti je to zajímavé zamyšlení nad smyslem bytí a vnitřního štěstí. Pierre Franckh – německý divadelní a filmový herec, moderátor a spisovatel – se v něm ptá, co to vlastně znamená být úspěšný. On sám v mnoha ohledech úspěšný je. Je známý, dostává se mu obdivu, uznání, vydělává peníze, netrpí nouzí a hmotnou nejistotou. Ale je tohle skutečný úspěch? Nebo je úspěchem umět žít své sny?

Stanislav Grof:
Lidské vědomí a tajemství smrti (Argo)

Naše společnost se snaží vytěsnit smrt na okraj. Pro její nepostihnutelnost a neodvratnost jsme z ní učinili tabu. Proslulý americký psychiatr českého původu Stanislav Grof se tohle tabu pokusil prolomit. Grof se v sedmdesátých letech věnoval možnostem využití LSD pro výzkum lidského vědomí a později vynalezl metodu holotropního dýchání, která dokáže účinky této psychotropní látky simulovat. V této knize z těchto zkušeností těží, zabývá se fenoménem změněných stavů vědomí a „zážitků blízké smrti“ a popisuje tajemství smrti na rituálech šamanů a starověkých kultur.

Laszlo Bock:
Nová pravidla (Práh)

Bývalý šéf personálního oddělení společnosti Google, vizionář, který pomohl transformovat pracovní sílu i firemní kulturu tohoto technologického giganta, přináší neotřelý pohled na přístup k práci a inspirativní nápady jak přilákat ty nejschopnější lidi a mít jistotu, že uspějí. „Prací strávíme v životě nejvíce času. A proto není správné, aby nás práce demotivovala a odlidšťovala,“ tvrdí Bock, za jehož působení získal Google více než sto různých ocenění pro nejlepšího zaměstnavatele

Robert M. Sapolsky:
Behave: The Biology of Humans at Our Best and Worst

Kniha amerického profesora biologie a neurologie ze Stanfordské university je strhující cestou napříč řadou vědeckých disciplín, cestou, která hledá vysvětlení, proč se chováme tak, jak se chováme. A vedle toho dokáže srozumitelně popsat možnosti využití moderní neurovědy v řízení lidí, řízení firem i říz ení sama sebe.

Elon Musk:
Tesla, Space X a hledání fantastické budoucnosti (Melvil)

Životopis nejslavnějšího technologického vizionáře současnosti, který prožil drsné dětství šikanovaného dítěte v Jižní Africe, jako mladík se přestěhoval do Kanady a pak do Ameriky, kde se stal jako spoluzakladatel firem Zip2 a PayPal milionářem ještě než mu bylo 30 let. Najdete v něm i divoký příběh Muskových firem Tesla Motors a SpaceX, které několikrát málem zbankrotovaly, a Muskův soukromý život se dvěma rozvody a osobní tragédií – smrtí syna. Nebo jeho schopnost nadchnout a motivovat zaměstnance a zároveň sklon tytéž zaměstnance terorizovat.

Josef Bernard Prokop:
Karel IV. – Tajný deník (OneHotBook)

Fiktivní soukromé paměti nejvýznamnějšího panovníka české historie. Spisovatel Josef Bernard Prokop si – na základě historických faktů – pokusil představit, co by bylo napsáno na pergamenu, kterému by se český král a císař rozhodl svěřovat se svými nejniternějšími pocity a myšlenkami. Příběh románu začíná krátce po smrti Karlovy milované třetí ženy Anny, v době ohrožení českého království nepřátelskými sousedy. Kniha je prvním dílem Prokopovy Lucemburské pentalogie, která končí příběhem krále Zikmunda.