Anderson Willinger

Exkluzivní pracovní prostředí není dostatečným důvodem, aby pro vás lidé pracovali

Globální experti v oblasti employer brandingu definují 16 klíčových atributů z takzvaného Employer Brand Indexu.

1. Prostor pro rychlý kariérní růst (Podle Gallup Institutu si 87 procent mladých lidí vybírá zaměstnavatele podle toho, zda mu umožňuje rychlý kariérní růst.

2. Rozvoj a školení (Mezinárodní vzdělávací instituce doporučují investovat 3,5 procenta ročního příjmu zaměstnance na rozvoj nových dovedností a znalostí. S tím, že tyto investice dopomáhají k rozvoji 40 procent nových kompetencí klíčových pro výkon funkce.)

3. Work life balance

4. Naplnění z práce (Naplnění z práce znamená dle studie až stoprocentní nárůst doporučení spokojenými zaměstnanci.)

5. Kultura a hodnoty společnosti

6. Vzhled pracovního prostředí

7. Diverzita aneb práce v mezinárodním prostředí

8. Ztotožnění se s vizí společnosti (Toto číslo je v praxi stále nízké, je to jen 40 procent zaměstnanců.)

9. Plat (56 procent zaměstnanců si domnívá, že je placeno pod standardem trhu.)

10. Benefity (Řazeno dle priorit: nadstandardní zdravotní péče, zajištění zdravého stravování, placená dovolená nad čtyři týdny, plně hrazená pracovní neschopnost.)

11. CSR ( corporate social responsibility) – takzvaná společenská odpovědnost firem (67 procent zaměstnanců očekává aktivní zapojení do aktivit CSR svého zaměstnavatele.)

12. Prostředí a lidé (80 procent přátelských vztahů vzniká v práci. S kým budou trávit čas v práci, je pro nové zaměstnance klíčové.)

13. Kvalita nadřízeného (50 procent zaměstnanců odchází ze zaměstnání kvůli neshodám s nadřízeným.)

14. Reputace firmy

15. Stabilita firmy

16. Inovace a technologie (87 procent mladých lidí chce pracovat v inovativním prostředí.)

Zajímavé je, že je tento bod až na konci seznamu. Jiná studie publikovaná Society for Human Resource Management a podobně i další práce uvádějí, že plat a celkové benefity jsou #1 ve vytváření spokojenosti zaměstnanců. Na rozdíl od předchozích studií, které mohou poukázat na flexibilitu nebo plat jako nejlepší faktor pracovního štěstí, BCG (Boston Consulting group) zjistila, že #1 faktor pro štěstí v práci je ocenění za odvedenou práci. Což se nerovná přímo výši platu.

Kde tedy začít? Za úplně nejdůležitější pokládám definovat identitu společnosti. Webové stránky prozrazují, že většina firem to neví a plete si to s deklarací svých cílů. Identita společnosti totiž přímo souvisí s možností najmout si klíčového člověka či tým lidí. A to pokládám za druhý naprosto důležitý atribut, na kterém má Emploer Branding stát.

Klíčoví lidé zásadně ovlivňují výběr dalších pracovníků a vytvářejí týmy. Studie Tinypulse uvádí, že nejdůležitějším atributem spokojenosti a faktorem, proč ve společnosti zůstanu, je vztah ke spolupracovníkům a nadřízeným. I já to považuji za nejdůležitější pouto a také předpoklad maximálních výkonů. Je-li tým poskládán z lidí s naprosto odlišnými hodnotami, nebude to dlouho fungovat.

Inspirujícím může být příběh Jaye Elliota, který ve své knize iLeadership popisuje, jak si uvědomil, nakolik vzdálená mu byla kultura a prostředí kravat v IBM a s jakým nadšením našel své místo u Steva Jobse v Applu, když ještě nic neznamenal. Stal se jeho viceprezidentem pro provozní záležitosti a HR.

Klíčový člověk tak výběrem a skládáním týmů přímo ovlivňuje motivaci pro společnost pracovat. A kultura společnosti není ničím jiným než kulturou jejich představitelů. Nemá proto asi cenu bojovat s velkými korporacemi o to, zda máte architektonicky exkluzivní prostředí s pivním stánkem, relaxačními prostory či sjíždíte místo schodiště tunelem.
Pro nadšence to bude dobrým doplňkem, ale ne důvodem, proč u vás budou chtít pracovat či zůstat.

Všechny dnešní veleúspěšné firmy budovaly svůj brand na svých klíčových lidech ‒ od Steva Jobse po Elona Muska. Závěrem bych uvedla dobrý příklad i z domácího prostředí.
Společnost Kiwi budovala a buduje svůj employer brand mladého fajn kolektivu, který mění svět cestování. Angažmá nového ředitele IT, Čecha, který pracoval v Silicon Valley a v Netflixu, se v kontextu motivace a atraktivity pro ostatní potenciální spolupracovníky jeví jako dobrý krok a má jistě větší přínos než klouzačka či fotbálek.

Tuto cestu, vhodně a bez dogmat doplněnou zmíněnými 16 atributy, lze považovat za velmi spolehlivou.

Číst více: Barometr Vaší kariéry, aneb co je dobré vědět o roku 2019 z pohledu manažerských změn  

Share this post
Virtual Leadership

C-SUITE LEADERSHIP PROGRAMS
WITH JULIAN BIRKINSHAW

Virtual Leadership

DISCOVER MORE
Significant management changes and predictions for 2021

MARKET MAPPING

Significant management changes and predictions for 2021

DISCOVER MORE
FREE SEMINAR

What's going on in top management?

Our regular webinar on market trends and insights into executive search.

REGISTER NOW