Exkluzivní pracovní prostředí není dostatečným důvodem, aby pro vás lidé pracovali

Lucie Teislercz, Inspiration

Globální experti v oblasti employer brandingu definují 16 klíčových atributů z takzvaného Employer Brand Indexu.

1. Prostor pro rychlý kariérní růst (Podle Gallup Institutu si 87 procent mladých lidí vybírá zaměstnavatele podle toho, zda mu umožňuje rychlý kariérní růst.

2. Rozvoj a školení (Mezinárodní vzdělávací instituce doporučují investovat 3,5 procenta ročního příjmu zaměstnance na rozvoj nových dovedností a znalostí. S tím, že tyto investice dopomáhají k rozvoji 40 procent nových kompetencí klíčových pro výkon funkce.)

3. Work life balance

4. Naplnění z práce (Naplnění z práce znamená dle studie až stoprocentní nárůst doporučení spokojenými zaměstnanci.)

5. Kultura a hodnoty společnosti

6. Vzhled pracovního prostředí

7. Diverzita aneb práce v mezinárodním prostředí

8. Ztotožnění se s vizí společnosti (Toto číslo je v praxi stále nízké, je to jen 40 procent zaměstnanců.)

9. Plat (56 procent zaměstnanců si domnívá, že je placeno pod standardem trhu.)

10. Benefity (Řazeno dle priorit: nadstandardní zdravotní péče, zajištění zdravého stravování, placená dovolená nad čtyři týdny, plně hrazená pracovní neschopnost.)

11. CSR ( corporate social responsibility) – takzvaná společenská odpovědnost firem (67 procent zaměstnanců očekává aktivní zapojení do aktivit CSR svého zaměstnavatele.)

12. Prostředí a lidé (80 procent přátelských vztahů vzniká v práci. S kým budou trávit čas v práci, je pro nové zaměstnance klíčové.)

13. Kvalita nadřízeného (50 procent zaměstnanců odchází ze zaměstnání kvůli neshodám s nadřízeným.)

14. Reputace firmy

15. Stabilita firmy

16. Inovace a technologie (87 procent mladých lidí chce pracovat v inovativním prostředí.)

Zajímavé je, že je tento bod až na konci seznamu. Jiná studie publikovaná Society for Human Resource Management a podobně i další práce uvádějí, že plat a celkové benefity jsou #1 ve vytváření spokojenosti zaměstnanců. Na rozdíl od předchozích studií, které mohou poukázat na flexibilitu nebo plat jako nejlepší faktor pracovního štěstí, BCG (Boston Consulting group) zjistila, že #1 faktor pro štěstí v práci je ocenění za odvedenou práci. Což se nerovná přímo výši platu.

Kde tedy začít? Za úplně nejdůležitější pokládám definovat identitu společnosti. Webové stránky prozrazují, že většina firem to neví a plete si to s deklarací svých cílů. Identita společnosti totiž přímo souvisí s možností najmout si klíčového člověka či tým lidí. A to pokládám za druhý naprosto důležitý atribut, na kterém má Emploer Branding stát.

Klíčoví lidé zásadně ovlivňují výběr dalších pracovníků a vytvářejí týmy. Studie Tinypulse uvádí, že nejdůležitějším atributem spokojenosti a faktorem, proč ve společnosti zůstanu, je vztah ke spolupracovníkům a nadřízeným. I já to považuji za nejdůležitější pouto a také předpoklad maximálních výkonů. Je-li tým poskládán z lidí s naprosto odlišnými hodnotami, nebude to dlouho fungovat.

Inspirujícím může být příběh Jaye Elliota, který ve své knize iLeadership popisuje, jak si uvědomil, nakolik vzdálená mu byla kultura a prostředí kravat v IBM a s jakým nadšením našel své místo u Steva Jobse v Applu, když ještě nic neznamenal. Stal se jeho viceprezidentem pro provozní záležitosti a HR.

Klíčový člověk tak výběrem a skládáním týmů přímo ovlivňuje motivaci pro společnost pracovat. A kultura společnosti není ničím jiným než kulturou jejich představitelů. Nemá proto asi cenu bojovat s velkými korporacemi o to, zda máte architektonicky exkluzivní prostředí s pivním stánkem, relaxačními prostory či sjíždíte místo schodiště tunelem.
Pro nadšence to bude dobrým doplňkem, ale ne důvodem, proč u vás budou chtít pracovat či zůstat.

Všechny dnešní veleúspěšné firmy budovaly svůj brand na svých klíčových lidech ‒ od Steva Jobse po Elona Muska. Závěrem bych uvedla dobrý příklad i z domácího prostředí.
Společnost Kiwi budovala a buduje svůj employer brand mladého fajn kolektivu, který mění svět cestování. Angažmá nového ředitele IT, Čecha, který pracoval v Silicon Valley a v Netflixu, se v kontextu motivace a atraktivity pro ostatní potenciální spolupracovníky jeví jako dobrý krok a má jistě větší přínos než klouzačka či fotbálek.

Tuto cestu, vhodně a bez dogmat doplněnou zmíněnými 16 atributy, lze považovat za velmi spolehlivou.

Číst více: Barometr Vaší kariéry, aneb co je dobré vědět o roku 2019 z pohledu manažerských změn