Anderson Willinger

První dojem

Dvě věci, podle kterých vás lidé hodnotí při prvním setkání

Moderní psychologie říká, že na člověka, kterého vidíme poprvé, máme hotový názor během pár sekund. A tenhle první dojem je často tím, co rozhodne o tom, zda přijmeme či odmítneme kandidáta na volnou pracovní pozici, obchodní nabídku nebo… pozvání na rande.

Amy Cuddy, známá americká psycholožka z Harvard Business School, tvrdí, že lidé, kteří vás vidí poprvé, si v duchu rychle odpoví na tyto dvě otázky.

1) Můžu mu / jí věřit?
2) Zaslouží si můj respekt?

Podle sociálních psychologů posuzuje první otázka vaši vřelost a druhá vaši kompetenci. Vřelost je kategorie, kterou se poměřuje důvěryhodnost, tolerance nebo přátelskost. Zjednodušeně: jestli je s vámi lidem dobře.

Kompetence zase charakterizuje vaši inteligenci, talent, znalosti, praktické schopnosti. Zjednodušeně: kolik toho umíte.

Na trhu práce a ve světě byznysu cení hlavně kompetence. Tou se chlubíme ve svých profesních životopisech.

Amy Cuddy však tvrdí, že ve skutečnosti hraje mnohem větší roli vřelost. Podle ní si o vás lidé udělají obrázek, a je jedno, že jde třeba o profesionály, kteří hledají generálního ředitele významného podniku.

Kompetence je samozřejmě neméně důležitá. Tu však začnou lidé hodnotit až poté, kdy si získáte jejich důvěru.

Z evolučního hlediska to dává smysl. Jestli chtěl náš pravěký předek přežít, musel umět při setkání s cizincem rychle odhadnout, zda má dotyčný přátelské úmysly nebo se ho chystá zabít. Teprve když se ujistil o téhle věci, mohl se zajímat o cizincův talent při lovu mamutů.

Měli bychom na to myslet, radí Amy Cuddy. A připomíná častou chybu ambiciózních lidí, kteří se tak moc snaží přesvědčit všechny kolem sebe o svých schopnostech, až při tom zapomínají na společenský život nebo jim chybí odvaha říci si o pomoc s problémem, se kterým si neví rady. Jejich okolí je pak začne vnímat jako chladné, nedostupné a podezřelé. A ke spolupráci si vybere raději někoho jiného. Někoho přátelského a důvěryhodného.

Share this post
Virtual Leadership

C-SUITE LEADERSHIP PROGRAMS
WITH JULIAN BIRKINSHAW

Virtual Leadership

DISCOVER MORE
Significant management changes and predictions for 2021

MARKET MAPPING

Significant management changes and predictions for 2021

DISCOVER MORE
FREE SEMINAR

What's going on in top management?

Our regular webinar on market trends and insights into executive search.

REGISTER NOW