Jak se ubránit podvodníkům na linkedin

Lucie Teislercz, Inspiration

Rada Úřadu pro lepší podnikání (CBBB) varuje před podezřelými pracovními nabídkami prezentovanými “náboráři” na sociální síti LinkedIn. Odkazuje na online žádost o zaměstnání, vyžaduje vaše CV a další osobní údaje. Vypadá jako skutečná. Jak poznat, že tomu tak není?

Velice často požadují tito podvodní recruteři dokonce, abyste předem zaplatili za tréninkový program. Když ale potom všechny požadované údaje odešlete, odpověď o nabízené práci nepřichází. „Nezáleží na podrobnostech podvodu, prostě ta práce pro vás se už nikdy neobjeví,“ uvedla CBBB v e-mailové zprávě. Chcete-li zjistit, zda jde či nejde o podvod, doporučuje CBBB několik kroků, které byste měli podniknout na LinkedInu. Zkontrolujte nastavení ochrany osobních údajů na svém LinkedIn profilu. Buďte velice opatrní vůči všem nabídkám na LinkedIn, které obdržíte.

Pokud zrovna nehledáte novou pracovní příležitost a chcete se podvodné nabídce vyhnout, zrušte kolonku Otevřen kariérní příležitosti.
I když máte s někým společné spojení, neznamená to, že je skutečné. Ověřte si, zda je účet, který vám dotyčný poslal, skutečný.

Jako nejlepší řešení doporučujeme požádat pouze o telefonický rozhovor. Pokud legitimní náborář s vámi myslí spolupráci vážně, vždy vám zavolá.