Anderson Willinger

Trendy roku 2017

Češi nahrazují cizince ve vedení firem, top manažeři odcházejí do start-upů

V letošním roce se u nás vyměnilo 291 vrcholových manažerů. Z toho 222 přišlo na nové pozice zvenčí a 69 se dostalo na tato místa díky povýšení v rámci své firmy. Ukazuje to nový výzkum společnosti Anderson Willinger.

Místa ve vrcholných funkcích velkých tuzemských firem stále častěji obsazují Češi. Současně se rozvíjí nový trend, kdy špičkoví manažeři z velkých společností odcházejí do start-upů nebo do vedení menších firem.

Přitom celých 83 procent takto povýšených zaměstnanců byli Češi či Slováci, kterým bylo nabídnuto uvolněné ředitelské či manažerské křeslo po odchodu zahraničního šéfa.

Proč opouštět velkou firmu?

Dalším trendem letošního roku je přechod významných manažerů do menších společností či start-upů. Příkladem za všechny je Petr Sobotka, který pracoval devět let v top managementu firmy E.ON a letos odešel do design thinking agentury Direct People.

„Řada z těchto manažerů už buďto v korporacích pracovat nechtějí nebo skončí a žádná konkurenční firma je už z mnoha různých důvodů nepřijme. Ale nejčastějším důvodem je to, že se už dostali ve svém oboru na vrchol a čeká je jiná cesta. Často mají ambice vstoupit do menších firem jako podílníci,“ říká Lucie Teisler.

V manažerské stabilitě se blížíme západním zemím

Česká republika se začíná přibližovat co do délky funkčního období průměrného ředitele k trhům Německa či Francie, kde se životnost CEOs a vrcholného managementu prodlužuje, píše se ve zprávě firmy Anderson Willinger.
V Česku stráví CEO ve funkci průměrně 3,6 roku, zatímco ve Francii je to 4,2 roku a v Německu 4,7 roku. Lucie Teisler dodává, že výjimkou je u nás automobilový průmysl, kde je momentálně životnost ředitelů nižší. Jinak pro srovnání v Rakousku vydrží průměrný CEO na postu 4,7 let a v dynamické Anglii 3,7 roku.

Obecně byl podle studie Anderson Willinger rok 2017 až na pár zajímavých přesunů poměrně klidný.

Výjimkami byl segment rychloobrátkového zboží, maloobchodu a některé výrobní firmy, které si letos prožily turbulentní období.

Zde je citovaná studie společnosti Anderson Willinger

Share this post

Relevant Articles

Virtual Leadership

C-SUITE LEADERSHIP PROGRAMS
WITH JULIAN BIRKINSHAW

Virtual Leadership

DISCOVER MORE
Significant management changes and predictions for 2021

MARKET MAPPING

Significant management changes and predictions for 2021

DISCOVER MORE
FREE SEMINAR

What's going on in top management?

Our regular webinar on market trends and insights into executive search.

REGISTER NOW