V čem je tzv. „koronavirová krize“ jiná ve srovnání s rokem 2008 z pohledu snižování počtu zaměstnanců?

Lucie Teislercz, Inspiration

A jaké řešení nabízí manažerům náš program BestHeads v této době?

Přestože analýzy srovnání roků 2020 a 2008 potřebují svůj čas, existují skutečnosti, které jsou již dnes zřejmé.

  • Nejsme schopni předvídat budoucnost.
  • Nemáme od koho se tentokrát učit, či převzít to, co fungovalo v jiných zemích.
  • Digitalizace a skok do online prostředí se stává záchranou, ale přináší i určité rizika, na které jsme dříve neměli důvod myslet.

V roce 2008 byly sociální média na svém začátku. Facebook a LinkedIN startovali, nebyl Instragram ani Snapchat.

Dnes k publikaci malé negativní zprávy s velkým vlivem stačí rychlý klik na Twitter či Linkedin.

Kromě dalších jiných důsledků, nelichotivé příběhy o zaměstnavatelích ovlivňují nejen získání nových talentů, ale také stabilitu vrcholového managementu.

Manažeři, kteří náhle ztratí zaměstnání, mají tendenci vnímat situaci jako nespravedlivé chování organizace spolu s pocitem ztráty kontroly nad vlastním osudem. Tyto negativní emoční dopady můžou dle výzkumů přetrvávat až deset let.

Nejen v době krize může seniorním manažerům trvat šest měsíců nebo až rok, než získají novou pozici. Většina řídících pracovníků zapomíná řídit svou kariéru, a proto často v takové situaci nenachází nejvhodnější cestu do budoucna. Navíc po devíti měsících nezaměstnanosti pravděpodobnost nalezení správné role významně klesá. Manažeři zbytečně pozdě přichází ke zjištění, že se jedná o celkem komplexní problém k řešení, u kterého je dobré využít služeb s potřebným know how.

Tyto a mnoho dalších aspektů reflektuje náš BestHeads program, který pomohl již 402 manažerům k získání nového uplatnění. Ať již v situaci aktivního hledání, tak při snaze o změnu kariérní a životní cesty.

Zkušenosti nám přinesly mnoho nových zlepšení a rádi bychom upozornili na několik následujících, které se staly součástí našeho programu pro dnešní dobu:

A. Rozšíření business kontaktů a HR odborníků, kteří se dnes spolu s námi podílejí na koučingu a mentoringu. Tato cesta vede k navázání a urychlení dobrých vztahů jak ve světě korporací, startupů či v jiných oblastech podnikání.

B. Práce se skupinou, skupinový on-line koučing a interaktivní práce přináší rychlejší přijetí potřebné změny, které jsou často podvědomě odmítány.

C. Definice nutnosti rozvoje nových dovedností a znalostí na základě „360-kové zpětné vazby“ a analýzy potenciálu pro lidi, kteří zatím svou novou cestu nevidí.

D. Využití metod Design Thinking přináší kreativitu a nápady co dál i pro osoby, kteří tuto dovednost zatím nemají.

E. Naše interaktivní workshopy pomáhají rychleji nalézat způsob myšlení reflektující výzvy nových situací, protože adaptabilita je v době náhlých a rychlých změn více důležitá než kdykoliv předtím.

 

Více o našem Bestheads programu zde www.bestheads.eu