Anderson Willinger

Jak se připravit na řízení nového týmu? Mnoho manažerů opakuje stejnou chybu.

Největší omyl ředitelů, manažerů a vedoucích pracovníků je v tom, že začínají s týmem pracovat až PO nástupu do své funkce. Říkají, že se musejí seznámit s prostředím. To je velký omyl. A situace, kdy se pozná schopný šéf od šéfa pohodlného.

Najali si vás, abyste něco zlepšil či zefektivnil. Firma věří, že k tomu máte potřebné know-how, a proto vás platí. Váš nástup začíná už dnem podepsání nové smlouvy. Je podstatné si to uvědomit.

Pokud jste neměl šanci poznat své nové podřízené už během jednání o svém angažmá ve firmě, doporučuji domluvit se s vaším nadřízeným, aby vám zařídil setkání s týmem – ideálně ještě před vaším nástupem. A také od nadřízeného zjistěte, co všechno si potřebujete dopředu nastudovat o produktech, procesech a o dalším.

Pokud setkání s týmem před vaším nástupem možné není, což se stává často, požádejte o jmenný seznam lidí v týmu a zjistěte si o nich základní informace. Setkejte se s konkurencí, s klienty, udělejte mystery shopping. Sejděte se s personálním manažerem/manažerkou a řekněte si o základní informace o svém týmu, ať se můžete na první den nachystat a znáte každého jménem.

První den uspořádejte vzájemné seznamování. Představte se, něco o sobě svým podřízeným povězte – co máte rád, jaké uznáváte hodnoty a co je podle vás potřeba k tomu, abyste spolu vycházeli. Ideálně pak dejte slovo jednotlivým členům týmu, ať se sami představí, řeknou vám něco o sobě a o tom, jaká mají očekávání. Nehodnoťte. Jen pozorně sledujte. Leccos vám to napoví.

První den také proaktivně obejděte všechny své kolegy a nadřízené ve firmě. Zavolejte svým nadřízeným v zahraničí, že máte z nástupu do společnosti radost, a dohodněte si osobní setkání či seznamovací telefonát.

V prvním měsíci zkuste poznat co nejvíce lidí ve vaší nové firmě i co nejvíce lidí od klientů a dodavatelů.
Udělejte si soupis rychlých i dlouhodobějších změn. Pravidelně komunikujte se svým nadřízeným či s kolegy a zajímejte se o jejich názor. Třetí měsíc jednejte.

Přesně pojmenujte, co chcete provést, jak to chcete provést a co bude následovat.

Číst více: Zkušenosti jsou pasé. Firmy hledají lidi s potenciálem. 

Share this post
Virtual Leadership

C-SUITE LEADERSHIP PROGRAMS
WITH JULIAN BIRKINSHAW

Virtual Leadership

DISCOVER MORE
Significant management changes and predictions for 2021

MARKET MAPPING

Significant management changes and predictions for 2021

DISCOVER MORE
FREE SEMINAR

What's going on in top management?

Our regular webinar on market trends and insights into executive search.

REGISTER NOW