Jak se připravit na řízení nového týmu? Mnoho manažerů opakuje stejnou chybu.

Lucie Teislercz, Inspiration

Největší omyl ředitelů, manažerů a vedoucích pracovníků je v tom, že začínají s týmem pracovat až PO nástupu do své funkce. Říkají, že se musejí seznámit s prostředím. To je velký omyl. A situace, kdy se pozná schopný šéf od šéfa pohodlného.

Najali si vás, abyste něco zlepšil či zefektivnil. Firma věří, že k tomu máte potřebné know-how, a proto vás platí. Váš nástup začíná už dnem podepsání nové smlouvy. Je podstatné si to uvědomit.

Pokud jste neměl šanci poznat své nové podřízené už během jednání o svém angažmá ve firmě, doporučuji domluvit se s vaším nadřízeným, aby vám zařídil setkání s týmem – ideálně ještě před vaším nástupem. A také od nadřízeného zjistěte, co všechno si potřebujete dopředu nastudovat o produktech, procesech a o dalším.

Pokud setkání s týmem před vaším nástupem možné není, což se stává často, požádejte o jmenný seznam lidí v týmu a zjistěte si o nich základní informace. Setkejte se s konkurencí, s klienty, udělejte mystery shopping. Sejděte se s personálním manažerem/manažerkou a řekněte si o základní informace o svém týmu, ať se můžete na první den nachystat a znáte každého jménem.

První den uspořádejte vzájemné seznamování. Představte se, něco o sobě svým podřízeným povězte – co máte rád, jaké uznáváte hodnoty a co je podle vás potřeba k tomu, abyste spolu vycházeli. Ideálně pak dejte slovo jednotlivým členům týmu, ať se sami představí, řeknou vám něco o sobě a o tom, jaká mají očekávání. Nehodnoťte. Jen pozorně sledujte. Leccos vám to napoví.

První den také proaktivně obejděte všechny své kolegy a nadřízené ve firmě. Zavolejte svým nadřízeným v zahraničí, že máte z nástupu do společnosti radost, a dohodněte si osobní setkání či seznamovací telefonát.

V prvním měsíci zkuste poznat co nejvíce lidí ve vaší nové firmě i co nejvíce lidí od klientů a dodavatelů.
Udělejte si soupis rychlých i dlouhodobějších změn. Pravidelně komunikujte se svým nadřízeným či s kolegy a zajímejte se o jejich názor. Třetí měsíc jednejte.

Přesně pojmenujte, co chcete provést, jak to chcete provést a co bude následovat.

Číst více: Zkušenosti jsou pasé. Firmy hledají lidi s potenciálem.