Příběh úspěšné ženy. Článek od Lucie Teisler, Anderson Willinger

Před měsícem jsem článek zakončila otázkou, jaký film jste se pro letošní rok rozhodli natočit Vy. Dnes jsem se rozhodla s Vámi sdílet příběh úspěšné změny, na jejíž tvorbě měl tým BestHeads čest se podílet.

Lucie Teisler, Partner

Celý článek k dispozici zde:  https://teisler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=399721

 

Z BANKÉŘE ENERGETIKEM

Den 1: Nečekaný padák

Jednatřicetiletý pan Martin, šéf regionální pobočkové sítě, se k pozici propracoval během své desetileté kariéry v bance, do které nastoupil jako čerstvý absolvent. Ze dne na den mu jeho nadřízený oznamuje, že se s ním už nepočítá. Důvod neuvádí.
První měsíc: Střet s realitou
Se situací se sice obtížně vyrovnává, ale s hledáním nového místa neotálí. Reaguje na nabídky na internetu, má profil na LinkedInu a přes reference od známých oslovuje možné zaměstnavatele. To vše neúspěšně, ani odpovědi na inzeráty nepřicházejí.

Druhý měsíc: Odborná pomoc
To už tuší, že bez odborné pomoci to zřejmě nepůjde. Bývalý kolega mu doporučuje společnost, která poskytuje kariérní poradenství a kterému spolupráce s touto společností ukázala nový pohled, jak se k hledání nové pozice postavit.

Mám co nabídnout, mám jasno v tom co chci a kde to mohu uplatnit
Na úvodním setkání s panem Martinem jeho instruktorka důkladně probírá jeho pracovní minulost i představy o další profesní dráze. Hlavně ji zajímá, zda má chuť na sobě pracovat a zda je otevřený změnám, protože zajímavou práci v původním oboru najít už vůbec nemusí. Martin je překvapen, co všechno se o svých schopnostech dozvídá. „Třeba že moje znalosti a zkušenosti jsou použitelné i v jiných odvětvích. To mě předtím nenapadlo a začal jsem o tom víc přemýšlet“.

Jsem přesvědčivější a přesvědčivější
S každou konzultací, které vždy předchází intenzivní domácí písemná příprava se Martin cítí silnější v kranflecích. „Nejdůležitější bylo, že jsem dostával otevřenou zpětnou vazbu na jakoukoliv maličkost a hlavně doporučení, jak k situaci přistoupit či jak reagovat na potřeby možných zaměstnavatelů a vývoj výběrových řízení“.

A když se poprvé sám vidí na videu při simulovaném pohovoru, uvědomuje si, že trénink vlastní sebeprezentace je opravdu důležitý, chce-li při pohovoru vystupovat přesvědčivě.

Síťuji
Díky systematickému přístupu k této dříve opomíjené a navíc ne úplně oblíbené aktivitě se z Martinových networking schůzek se postupně krystalizují pohovory. Hodně mu pomáhá i instruktorka/konzultantka, která nejenže otevírá některé dveře, ale stále opakuje důležitost faktu, že je třeba být aktivní.

Šestý měsíc: Podpis smlouvy v energetice
„Teď už vím, že hledání nového uplatnění je práce na celý úvazek“ říká Martin. „A to nejen z časového pohledu. Stejně jako v profesi je třeba být disciplinovaný, přesně vědět za čím jdu a jak toho dosáhnu.“

Půl roku od propuštění získává Martin manažerské místo v energetice.

A JAK VIDÍ ZÁPLETKU TOHOTO FILMU ODBORNÍCI NA KARIÉROVÝ MANAGEMENT? 

Pan Martin mohl hledání práce čelit sám a třeba ve stejné době práci najít.

Rozhodnul se však pro odbornou spolupráci a ta mu přinesla:

JASNÉ POJMENOVÁNÍ RIZIKA
! Pan Martin pracoval pouze v jednom oboru, pro jednu společnost a víceméně jedné funkci.
! To pro firmy po zhlédnutí „klasického“ CV ve formě suchého přehledu pozic často znamená jediné – děkujeme za Vaše materiály, zůstaneme v kontaktu.

ŘEŠENÍ
+ Jasné pojmenování toho kdo jsem a co přináším
+ Destilace toho co chce slyšet druhá strana v daném oboru
+ Systematický proces, který nepolevoval, tak aby bylo dosaženo konkrétních výsledků a cíle – získání nové role

VÝSLEDEK
€ Pan Martin neježe získal novou pozici. A navíc, což je velmi podstatné, zvýšil svou hodnotu na trhu práce pro svou budoucnost.
€ Je v novém oboru a v nové roli.
€ Původní obor o něm dnes dobře ví.
€ Spojení zkušeností z dvou dnes klíčových služeb mu umožní vstup do širšího spektra oborů o kterých původně možná ani nesnil.

Zdroj: https://teisler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=399721

Share this post


DISCOVER MORE